Zdravie ľudí a prevencia kardiovaskulárnych chorôb nás zaujíma

Omron

Kvalita a spoľahlivosť zdravotníckej techniky Omron umožňuje preventívne monitorovanie zdravotného stavu. Kvalifikovaný a stabilný personál spoločnosti Celimed už 22 rokov pomáha pôsobiť na slovenskom trhu a umožňuje zúčastňovať sa aktivít, ktoré pripravujú odborníci z oblasti prevencie kardiovaskulárnych chorôb.

Naše aktivity zahŕňajú napríklad kampaň MOST (Mesiac o srdcových témach), projekt Chráňme svoje srdcia, aktivity so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a Červeným krížom. V rámci svojich personálnych a finančných možností sa aktívne zúčastňujeme meraní krvného tlaku na meracích miestach a pomocou edukačných materiálov rozširujeme informovanosť obyvateľstva o potrebe preventívneho sledovania zdravotného stavu. Tejto spolupráce si veľmi vážime, kontakt s odborníkmi je pre nás povzbudením a prínosom v našej práci. Marketing v našej spoločnosti riadi dobrovoľný darca krvi – p. Šimon Peter. V spoločnosti pracuje 16 rokov a krv sa mu podarilo odovzdať už 45 krát. Všetci zamestnanci našej spoločnosti absolvovali školenie Prvej pomoci Červeného kríža a sú schopní túto pomoc poskytnúť. Sme malá firma plná ľudí so srdcom na správnom mieste a veríme, že tento postoj nám umožní pokračovať v našej práci naďalej.

Minulý, aj tento rok sme zúčastnili oslavy Svetového dňa Červeného kríža červeného polmesiaca. Zastrešujeme taktiež Svetový deň hypertenzie, ktorého zmyslom je podporiť verejné povedomie o hypertenzii a pripomenúť širokej verejnosti dôležitosť prevencie a kontroly tohto tichého zabijaka – modernej epidémie. Každoročne sa pripomína celosvetovo 17.mája. Dávame tým do povedomia odporúčania ako si správne merať krvný tlak, a to ako priemer z raz ročne, aspoň z týždňového domáceho merania, 2x denne – 2 minúty po zobudení a večer tesne pred spaním. Ak je týždňový domáci priemer vyšší ako 135/85, môžete sa poradiť s odborníkmi ako ďalej.

Ďalej spolupracujeme s Úniou pre zdravšie srdce, kde sa účastnime celoslovenskej tour s názvom „Chránime vaše srdcia“. Návštevníci mali možnosť v priestoroch mobilnej ambulancie od 12:00 – do maximálne 20:00 hod. absolvovať bezplatné meranie krvného tlaku, fibrilácie predsiení, tuku v tele, cukru alebo cholesterolu a tak mohli preventívne „chrániť svoje srdce“ pred vážnejšími ochoreniami. Taktiež  sa dalo na mieste zaregistrovať do OZ Únia pre zdravšie srdce a získavať celoročne jedinečné benefity, ktoré občianske združenie ponúka len svojim registrovaným členom. Bezplatne boli pre návštevníkov k dispozícii aj užitočné materiály – brožúrky o rôznych druhoch kardiovaskulárnych ochorení. Prihlášky do Únie ste mohli nájsť v tlakomeroch OMRON celé leto a jeseň.

Ďalšou aktivitou je už Druhý Slovenský deň obezity, kde meriame BMI národa, pretože obezita je epidémia, ktorá zasiahla celý svet, Európu a Slovensko nevynímajúc. Je veľmi veľký predpoklad, že  v roku 2025 bude mať viac ako 50% svetovej populácie chronickú chorobu – obezitu.

Niekoľko faktov o tlakomeroch OMRON

Sú číslo jedna v rôznych hodnoteniach:

Podľa IMS Market Share report z marca 2016 – v EMEA regióne.

OMRON M6 Comfort – ocenený ako slovenský ProduktRoku 2016 – podľa popularity používateľov cenového porovnávača s vyše 2000 hodnoteniami, spokojnosťou 93% a 1008 textovými recenziami.

Na portáli Heuréka je 10 typov tlakomerov OMRON v rebríčku TOP20 (sú aj na prvých 4 miestach)

V ankete Edukafarm – Lekárnici odporúčajú za tlakomery OMRON hlasovalo 57,8% z vás slovenských lekárnikov a tešíme sa tak po 7x ako každoročný víťaz ankety.

OMRON je najväčším svetovým výrobcom meračov krvného tlaku a celosvetovo – od roku 1973 predal už viac ako 200 000 000 tlakomerov. Veľkosť spoločnosti sa prejavuje ako v šírke sortimentu, tak aj v inováciách. V roku 2013 spoločnosť oslávila 80te výročie založenia.

Celimed, s.r.o. je jediným oficiálnym zastúpením OMRON Healthcare pre Slovensko. Zabezpečuje kompletnú podporu značky (web, facebook, youtube, instagram), distribúciu (predaj cez lekárne a výdajne zdravotníckych pomôcok, veľkodistribučné spoločnosti, siete a aliancie lekární), priamy predaj (e-shop) a jediné autorizované OMRON servisné stredisko.

Používanie OMRON zdravotníckej techniky vám pomôže

 • Predísť vážnemu poškodeniu zdravia napr. infarktu, alebo mozgovej porážke, monitorovaním krvného tlaku a prijatím potrebných opatrení
 • Riešiť problémy s dýchacou sústavou, kašľom, astmou, CHOCHP a to aj bez chemických liekov – inhalovaním pomocou kompresorových a MESH inhalátorov
 • Bez liekov tlmiť a riešiť bolesti svalstva, chrbtice, kĺbov s TENS elektro terapiou v pohodlí vašej domácnosti
 • Nájsť stratenú motiváciu do cvičenia s krokomermi a analyzátormi telesnej stavby

Prečo je odporúčaný práve tlakomer OMRON z lekárne – od Celimed-u?

Pri komunikácii s vašimi zákazníkmi sa môžete oprieť o tieto benefity:

 • Majú predĺženú záruku 3-5 rokov
  • 5 rokov modely OMRON M6 Comfort a M6 AC, M7 Intelli IT, RS8
  • 4 roky modely OMRON M3 a M3 Comfort – NOVINKA
 • Kalibrácia tlakomerov je zahrnutá v cene počas doby trvania záruky – raz za 2 roky je zdarma
 • Darčekové balenia napr.: so sieťovým zdrojom/teplomerom/krokomerom – zdarma
 • Ponúkate len najnovšie modely (žiadne výpredaje starších modelov zo zahraničia, či poškodené dodávky)
 • Je zabezpečený vlastný OMRON autorizovaný servis, to znamená, že servisujeme len prístroje z oficiálnej distribúcie v našom jedinom servisnom stredisku
 • Zákazníkom je poskytnuté odborné technické a zdravotnícke poradenstvo na našej infolinke
 • Ponúkate prístroje registrované na ŠÚKL ako zdravotnícke pomôcky určené pre slovenský trh

 Ako si správne merať tlak? Aké sú prvé signály, že niečo nie je v poriadku? Na tieto otázky nám zodpovie prezident Slovenského červeného kríža pán Viliam Dobiáš.

Aký je princíp nepriameho merania tlaku krvi?

Manžeta tlakomera sa nafúkne tak, že uzavrie prietok krvi ramennou tepnou. Postupne sa vzduch vypúšťa do okamihu, kedy  je tlak v manžete a v cieve rovnaký a krv začne prúdiť – to je hodnota systolického (horného) tlaku krvi – svedčí o stave srdcového svalu.

Vzduch z manžety sa ďalej vypúšťa až sa cieva úplne uvoľní a krv prúdi bez obmedzenia – to je hodnota diastolického (spodného) tlaku krvi – svedčí o stave krvných ciev v tele.

Hodnoty krvného tlaku sa udávajú v torroch, milimetroch výšky ortuťového stĺpca, alebo v kilopascaloch (torr, mm Hg, kPa), pričom hodnoty v torroch a mm Hg sú číselne rovnaké, v kPa sú menšie 7,5 krát.

Pre vás optimálny tlak krvi sa dozviete od svojho ošetrujúceho lekára. Dôležitá ale nie je ani jedna hodnota, ani dvadsať meraní v jednom dni, ale porovnanie hodnôt tlaku krvi v priebehu týždňov a mesiacov.

Ktoré zmeny tlaku krvi nie sú dôležité? (nevyžadujú zmenu liekov, ani lekársku konzultáciu, vyskytujú sa rovnako u ľudí zdravých aj u ľudí, ktorí majú chorobu nazývanú vysoký tlak krvi, alebo hypertenzia)

Tlak sa zvyšuje vekom a v priebehu dňa (ráno je vždy nižší ako večer). Systolický tlak sa zvyšuje viac a mení sa častejšie ako diastolický. Tlak krvi sa mení pri dýchaní (meranie počas vydychovania ukáže nižšie hodnoty ako počas nádychu, alebo zadržania dychu) a je iný poležiačky, posediačky a v stoji. Zvyšuje sa aj u zdravých ľudí rozčúlením, námahou, alkoholom, po jedle, nadmerným solením, tučnotou, nedostatkom telesného pohybu, nezvládnutou prácou a naštrbenými rodinnými vzťahmi. Tlak krvi zvyšuje telesná aktivita, obľúbená aj neobľúbená televízna relácia, prítomnosť milej, či nemilej osoby, môže byť rôzny na pravej a ľavej hornej končatine. Je iný, ak sa meria rôzne širokou nafukovacou manžetou a mení sa podľa druhu a ceny tlakomera. Za zmenu tlaku krvi sa nepovažuje rozdiel o 20 torrov (mm ortute) systolického a o 10 torrov diastolického tlaku (rozdiel medzi 140/80 a 160/90 je matematický a nie je dôvod utekať do ambulancie, alebo začínať, meniť, či doplňovať liečbu).

Ktoré zmeny tlaku krvi sú varovným signálom?

Postupný vzostup tlaku krvi v priebehu niekoľkých dní po sebe či výrazný vzostup tlaku krvi spojený s bolesťami (tlakom) v strede hrudnej kosti, alebo s výrazným pocitom búšenia srdca alebo zvýšenie tlaku krvi spojené s ochabnutím jednej hornej končatiny a s poruchou reči.

Ako si správne merať tlak?

Vždy za rovnakých podmienok:

 1. Ráno, najlepšie ešte pred odchodom z postele
 2. Nalačno pred raňajkami a užitím liekov
 3. V tej istej polohe, čiže buď poležiačky, buď posediačky
 4. Na tej istej ruke, tým istým prístrojom a manžetou. Ak cítite, že tlak v manžete začína povoľovať, nezadržiavajte od napätia dych, ale pokojne a pomaly dýchajte. Ak sa vám nameraná hodnota nepáči, zopakujte merania asi po dvoch minútach a potom už čakajte s meraním do druhého dňa (spomeňte si, že pred tým, než ste mali vlastný tlakomer vám zmerali tlak krvi najviac dvakrát do roka a boli ste spokojní. Nedajte sa znervózniť, ak tlakomer ukazuje pri každom meraní iné čísla, je to normálne). Ak vás ošetrujúci lekár nepožiada, nemerajte si tlak častejšie ako raz denne (aj dvakrát do týždňa stačí). Záchranná služba nie je zvedavá na výsledok každého merania tlaku. Ak Vám Váš lekár káže merať tlak krvi, tak výsledky nahlasujte jemu, nech Vám dá telefónne číslo. Zistené hodnoty popri zapisovaní a oznamovaní zaokrúhlite na celé desiatky, prípadne na 5. Napr. 141/84 = 140/85, alebo 147/92 = 150/90

MOST 2018

Je potrebné volať pohotovosť či záchranku?

Nevolajte lekára, pohotovosť ani záchrannú službu ak o 7,58 h bol váš tlak „len“ 158/89 torr a už o 8,02 h bol „až“ 161/92 torr.  Ak nemáte žiadne nové a mimoriadne ťažkosti, nestratili ste 2l krvi krvácaním a váš tlakomer ukazuje 60/30. Nameriate si 200/100, máte v sebe 4 silné kávy, pol litra vína, práve ste sa pohádali s opitým manželom, ktorý vám zvestoval, že vaša slobodná dcéra je tehotná s bocianom a syn vám pred hodinou ukradol vkladnú knižku, aby si zadovážil ďalšiu dávku drogy. Ak máte tlak 150/90, včera bol 150/90, predvčerom 150/90, ale už asi týždeň máte sucho v ústach. Včera vám zistili vysoký tlak krvi, dnes ráno ste zobrali prvýkrát predpísaný liek, už je skoro obed a tlak je ešte stále vysoký.

Myslíte si, že si robím nemiestne žarty z ľudí s vysokým tlakom krvi? Nie! Je to len stručný obsah niekoľkých výjazdov zdravotníckej záchrannej služby. Ťažkosti boli do telefónu tak sugestívne podané, že zmiatli aj zdravotníkov operačného strediska. Zatiaľ čo záchranári robia u vás servis domáceho tlakomera, niekde sa topí dieťa, alebo na ulici leží bez pomoci zrazený cyklista.

Meranie tlaku v období elektroniky nie je problém. Problémom je vyhodnotenie meraní a liečebné zásahy. Ponechajte ich odborníkom.

Tlakomer domáci je milý, užitočný a výhodný pomocník pokiaľ dodržíte pár zásad správneho používania.  Patrí do každej domácnosti, kde je aspoň jedna osoba s vysokým tlakom, osoba staršia ako 40 rokov, fajčiar, konzument alkoholu, človek pracujúci na smeny, alebo v strese. Užitočným pomocníkom však bude len dovtedy, kým nepodľahnete pokušeniu merať si tlak pri každom nutkaní. V tom prípade sa z neho stane beštia, ktorá vás bude privádzať do zúfalstva šialenými číslami až stratíte schopnosť normálneho uvažovania a stane sa z vás bytosť nie nepodobná drogovo závislému, ktorý je schopný spáchať aj zločin len aby sa dostal k ďalšej dávke, meraniu?!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *