Dermatologička radí, ako si udržať krásnu, zdravú a mladú pleť aj po 30tke

Udržať si krásnu, zdravú a mladistvo pôsobiacu pleť aj v zrelom veku je snom snáď každej ženy. To, ako ste sa o svoju pleť starali v mladosti prirodzene ovplyvňuje to, ako vyzerá v neskoršom veku. Ak ste už prekročili pomyselný miľník 30tky, je potrebné sa zamyslieť nad svojimi návykmi v starostlivosti o pleť.

O tom, čo potrebuje pleť po 30tke, aké sú najčastejšie chyby v starostlivosti o pleť a do akej miery sa dá ovplyvniť proces starnutia sme sa porozprávali s Mudr. Alexandrou Ďurinovou, dermatologičkou, ktorá pracuje na súkromnej klinike dermatológie a estetickej medicíny DERMAREVOLTA v Bratislave.

Pani doktorka, mohli by ste našim čitateľom priblížiť, čo sa deje s pleťou po 30. roku života?

Na pleti po 30. roku života sa začínajú prejavovať známky starnutia, má tendenciu vysychať, hrubnúť a strácať farbu, čo je spôsobené spomaľovaním procesu tvorby nových buniek, ktoré sa pomalšie regenerujú.

Vznikajú jemné statické vrásky, ktoré nemiznú. Znižuje sa množstvo a tvorba nového kolagénu a elastínu, ktoré pleť udržiavajú sviežu a pevnú.

Určite sa zhodneme na tom, že v súčasnosti majú dámy lepší prehľad a sú viac zorientované v problematike starostlivosti o pleť ako tomu bolo v minulosti, na trhu taktiež pribudlo obrovské množstvo produktov zameraných na starostlivosť o pleť, kozmetika je viac dostupná aj zo zahraničia. Aj napriek tomu mnohé ženy po 30tke stále nevedia čo ich pleť potrebuje. Mohli by ste v pár vetách zhrnúť, čo takáto pleť potrebuje?

Základom starostlivosti o pleť po 30-tke je kombinácia viacerých činností.

Základom je pravidelná exfoliácia vrchných vrstiev kože, v závislosti od typu pleti treba zvoliť vhodný typ peelingu. Dámy by taktiež nemali zabúdať na kúru profesionálnych peelingov u dermatológa aspoň raz do roka. S týmto krokom ,prirodzene, súvisí každodenné domáce a pravidelené odborné čistenie pleti.

Ďalším krokom je hydratácia zvnútra aj zvonka, dodržiavanie pitného režimu, aplikácia hydratačných krémov, sér či masiek. Pre viac hĺbkovú hydratáciu pleti doporučujem navštíviť odborníka, na našej klinike máme výborné skúsenosti s mezoterapiou, biorevitalizáciou, aplikáciou vlastnej plazmy.

Zabráňte tvorbe vrások používaním vhodných prípravkov na starostlivosť o starnúcu pleť.

V starostlivosti o pleť po 30tke odporúčam používanie produktov, ktoré obsahujú retinoidy (deriváty vitaminu A) a účinné vitamíny a ich vonkajšiu aplikáciu na pleť (vitamín A sa stará o obnovu tkanív a spevnenia pleti, vitamín E spomaľuje starnutie buniek a chráni pleť pred pôsobením voľných radikálov.  

Netreba zabúdať na prevenciu – radšej začať s menej invazívnymi zákrokmi skôr. Preventívne ošetrenia od mladšieho veku sú vždy efektívnejšie a lacnejšie ako riešiť hlboké vrásky a ochabnuté pleť v neskoršom veku.

S tým súvisí aj moja ďalšia otázka. Už niekoľko rokov patria tzv. beauty blogery k veľmi populárnemu a vyhľadávanému obsahu na sociálnych sieťach. V poslednej dobe sa trendom medzi beauty blogermi stáva aj téma starostlivosti o pleť. Je to podľa vášho názoru viac na úžitok alebo na škodu? V čom by sa mohol sledovateľ inšpirovať takýmto blogerom a v akom prípade by už mal určite navštíviť dermatológa?

Pokiaľ sa nejedná o odborný článok týkajúci sa starostlivosti o pleť, určite by som to brala s nadhľadom. Ak má klient naozaj záujem o zhodnotenie svojej pleti, prípadne o určité rady na zlepšenie kvality pleti a starostlivosti o ňu, najrelevantnejšie informácie jednoznačne dostane u odborníka v tejto oblasti.

Pri beauty blogeroch sa jedná vždy o všeobecné informácie alebo o rady, ktoré môžu byť vhodné pre pleť samotného beaty blogera. V prípade, že príde klient k nám, dostane vždy špecifické rady ako postupovať pri jeho type pleti, ktorá môže byť odlišná ako má beaty bloger. To čo jednému pomôže, môže druhému uškodiť.

Takisto netreba pri beaty blogoch podceňovať veľkú mieru reklamy.

Aké ďalšie časté chyby robia ženy po 30-tke v starostlivosti o svoju pleť?

K obvyklým chybám starostlivosti o pleť určite radím používanie produktov, ktoré nie sú vhodné pre daný typ pleti a ich časté striedanie, domáce neodborné “vytláčanie vyrážok“, odmietanie návštevy u dermatológa či už v súvislosti s akné v dospelosti alebo z dôvodu neopodstatnených obáv z estetických zákrokov.

Osobne by som pridala ešte aj veľmi časté nepoužívanie ochranného faktora proti UV žiareniu a nadmerné opaľovanie, používanie mechanických abrazívnych (príliš drsných) peelingov, ktoré môžu pleť poraniť a nedostatočnú hydratáciu pleti. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch aj nedostatočnou hygienou pleti.

Prezraďte nám, aké sú najčastejšie požiadavky vašich klientiek v súvislosti s problematikou zrelšej pleti s ktorými sa na klinike stretávate?

Najčastejšie sa stretávam s požiadavkou pleť jemne omladiť, rozjasniť, rozžiariť, zjemniť, pripadne úplne odstrániť vrásky.

Konkrétne sa väčšinou jedná o mimické vrásky na čele a v očnom okolí kde je vhodné zasiahnuť čo najskôr aby a vrásky nestali statickým a neprehlbovali sa. Veľmi žiadaným zákrokom u mladých žien je hydratácia a jemné zväčšenie pier, u starších žien zase odstránenie nazolabiálnych vrások.

Do akej miery sa dá, podľa vášho názoru ovplyvniť starnutie pokožky pomocou domácej starostlivosti o pleť a kedy musia nastúpiť ruky odborníka ?

Základná starostlivosť o pleť sa dá vykonávať v pohodlí domova, ide o pravidelné čistenie pleti od make-upu, hydratácia, výživa v podobe rôznych sér, aplikácie vitamínov. Ak si klient praje účinnejšiu prevenciu, nejakú zásadnejšiu a výraznejšiu zmenu, prípadne ak má so svojou pleťou určitý problém ktorý nevie sám vyriešiť, vtedy je vhodné už navštíviť odborníka.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *