Intímne zdravie žien

žena potíže

Ideo intímnu, hanblivú, a zároveň veľmi diskutovanú tému. Väčšina žien uvádza, že trpí „mykózou“. Medzi ženami to predstavuje synonymum pre akékoľvek vaginálne ťažkosti. Preto je potrebné vedieť viac …
Medzi časté vaginálne infekcie patrí tiež bakteriálna vaginóza. Že ste o nej ešte nepočuli? Mnoho žien vôbec netuší, že vaginálne infekcie sú najčastejšie spôsobované práve baktériami, nie kvasinkami. Bakteriálna infekcia je najčastejšou príčinou vaginálnych infekcií u žien v reprodukčnom veku a majú ju na svedomí baktérie narušujúce rovnováhu a pH v pošve.
Bakteriálna infekcia (bakteriálna vaginóza = BV) je veľmi časté ochorenie pošvy. Za normálnych podmienok sa v pošve prirodzene vyskytujú rôzne druhy baktérií; v najväčšom počte sú zastúpené baktérie mliečneho kvasenia (laktobacily). Baktérie mliečneho kvasenia produkujú kyselinu mliečnu, ktorá zvyšuje kyslosť, udržuje tak v pošve normálne nízke pH (kyslé- okolo 4) a chráni ju pred infekciou. Toto nízke pH zvyčajne bráni rastu nežiadúcich mikroorganizmov. Keď sa počet baktérií mliečneho kvasenia zníži a pH sa zvýši, dôjde k zmene rovnováhy a začnú sa množiť „škodlivé“ baktérie. V miernejšej forme  teda ide o narušenie rovnováhy pošvového mikro prostredia v prospech nežiadúcich baktérií.

Väčšina žien opisuje príznaky BV nasledovne:

 • rybí alebo nepríjemný zápach
 • vodnatý výtok
 • šedo- biely výtok
 • zhoršenie vyššie uvedených príznakov po pohlavnom styku alebo počas menštruácie

Každá sme iná, takže niektoré ženy trpiace bakteriálnou infekciou nemusia mať žiadne príznaky. Nezabúdajte, že bakteriálna infekcia nie je sexuálne prenosná infekcia a nemala by vám spôsobovať žiadne bolesti, ani podráždenie.

A ako sa v tom vyznať? Kvasinková alebo bakteriálna infekcia?

Nadmerný počet žien si mýli kvasinkovú a bakteriálnu infekciu, ale ide o dva rôzne typy infekcií s rôznymi príznakmi. Liečba bakteriálnej infekcie sa od liečby kvasinkovej infekcie líši, a preto je v záujme správneho zacielenia liečby dôležité vedieť, ktorým z uvedených typov infekcie trpíte.
Canestest

Ak si nie ste istá, či sa jedná o bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu, vďaka novinke Canestest® budete poznať odpoveď do 10 sekúnd a tým pádom sa budete môcť rozhodnúť pre správnu liečbu.

Ak ste už použili test pre samo diagnostiku vaginálnych infekcií Canestest® a viete, že trpíte bakteriálnou infekciou, môžete na liečbu príznakov tejto infekcie použiť zdravotnícku pomôcku vaginálny gél Canesbalance®, ktorý pomáha prinavrátiť rovnováhu pošvového prostredia.

Canesbalance

Kvasinková alebo bakteriálna infekcia?

Bakteriálna infekcia je iným typom vaginálnej infekcie, ktorá sa často zamieňa za kvasinkovú infekciu. Sú to rôzne druhy infekcií s rozdielnymi príznakmi. Infekcia, ale môže byť aj zmiešaná. Pretože liečba kvasinkovej infekcie je iná ako liečba tej bakteriálnej, je dôležité vedieť, akou vaginálnou infekciou trpíte. Ak si nie ste istá, odporúčame vám navštíviť vášho gynekológa.

A ako je to s kvasinkovou infekciou? Čiže mykózou?

Vo vašej vagíne prirodzene žijú niektoré druhy kvasiniek a baktérií, ale keď sa kvasinky (najčastejšie Candida albicans) premnožia, môžu spôsobiť kvasinkovú infekciu, tá býva druhou najčastejšou príčinou pošvových infekcií. K premnoženiu kvasiniek môže dôjsť pri oslabení imunitného systému, pri niektorých ochoreniach (napr. Cukrovke ), alebo keď „dobré“ baktérie (nazývané laktobacily) nedokážu udržať množenie kvasiniek pod kontrolou.

Kvasinková infekcia pošvy sa prejavuje veľmi charakteristickými príznakmi, ktoré sa môžu individuálne líšiť, napr. intenzitou:

 • Svrbenie v intímnych partiách
 • Pálenie (najmä pri močení) v oblasti vonkajších pohlavných orgánov
 • Opuch v oblasti pyskov
 • Belavý výtok podobný tvarohu

Ani nasledujúce príznaky nie sú neobvyklé:

 • Bolesť pri sexe
 • Hustý výtok
 • Začervenané a opuchnuté pysky
 • Popraskaná koža v okolí pošvového vchodu

Kvasinková infekcia je väčšinou liečená pošvovými antimykotikami – napr. Klotrimazolom (napr. liek Canesten ®Gyn 6 dní). Záleží na žene, akú formu zvolí, tablety, globule, či krém. Dôležité je dodržať liečebný režim a následne preventívne správanie. Vaginálna mykóza nepatrí medzi pohlavne prenosné infekcie. Aj napriek tomu je vhodné preliečiť partnera (napr. liek  krém Canesten®  ).

Niektorým ženám sa vaginálna mykóza vracia aj napriek tomu, že bola liečená vhodnými produktami. Preto je vždy nutné venovať pozornosť, najmä, príčine vzniku ochorenia, napríklad zmeniť druh bielizne alebo oblečenia, upraviť hygienické návyky a intímnu hygienu a používať pri sexuálnom styku ochranu.

Pred použitím lieku si vždy pozorne  prečítajte písomnú informáciu pre používateľov a poraďte sa svojím lekárom alebo lekárnikom. Krém Canesten® je liek určený na vonkajšiu aplikáciu a Canesten® GYN 6 dní je liek na vaginálne použitie. Lieky obsahujú klotrimazol.
Canestest® a Canesbalance® sú zdravotnícke pomôcky.

Komerčné oznámenie

L.SK.MKT.CC.08.2018.0743


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *