Inhalačná terapia pri ochoreniach dýchacieho systému – princípy a možnosti využitia

f24c7fe5666de715982b9619f3d06cc6_normal

Inhalačná liečba je jedna z najdôležitejších liečebných metód pre ochorenia respiračného systému. Hlavnou výhodou je dosiahnutá vysoká koncentrácia liečiva v špecifickej oblasti, možnosť získania lokálneho účinku bez celkového zaťaženia organizmu a zníženia terapeutických dávok liečiva. Pri akútnych a chronických ochoreniach je možné využívať termické, osmotické a špecifické farmakologické účinky inhalovaných liečiv. Aerosóly sa po vdýchnutí deponujú v dýchacích cestách. Dostupné sú mnohé zariadenia, ktoré pripravujú aerosóly určené na inhalačnú terapiu, ktorá je vysoko účinnou formou liečby aj prevencie, viaceré druhy kombinujú aj ďalšie výhody ako odsávačku hlienov, nastaviteľnú veľkosť častíc, alebo nosnú sprchu.

 Ochorenia dýchacieho systému sú v populácii jednými z najčastejších príčin, prečo pacienti vyhľadávajú konzultáciu u lekára prvého kontaktu. Vysoká chorobnosť dýchacích ciest je dôsledkom ich expozície vonkajšiemu prostrediu obsahujúcemu patogénne činitele (vírusy, baktérie, cigaretový dym,…). Hoci dýchacie cesty disponujú množstvom obranných a ochranných mechanizmov, tieto nie sú vždy dostatočne účinné.

Akútne i chronické ochorenia si okrem kauzálnej liečby vyžadujú aj liečbu symptomatickú, akou je napríklad tlmenie kašľa či podpora vykašliavania. Inhalačná liečba dominuje jednoznačne v manažmente ochorení ako je astma či chronická obštrukčná choroba pľúc, avšak môže byť efektívne využitá aj pri prevencii a liečbe akútnych respiračných ochorení.

Účinky inhalačnej liečby

Vo všeobecnosti je možné účinky inhalačnej terapie rozdeliť na tepelné, osmotické a farmakologické. Tepelný účinok sa prejavuje predovšetkým v horných dýchacích cestách. Osmotický účinok sa využíva pri inhalácii minerálnych vôd, ktoré majú komplexný účinok v závislosti od obsahu iónov. Všeobecne má inhalácia minerálnych vôd mukolitický a expektoračný účinok, ovplyvňuje lokálny metabolizmus sliznice a znižuje jej dráždivosť. Je vhodná pri katarálnych ochoreniach dýchacích ciest, kedy spôsobuje zrednutie viskózneho hlienu a jeho ľahkú expektoráciu. Farmakologické účinky sú sprostredkované účinkom špecifických liečiv podaných inhalačnou formou.

Inhalačná liečba je v súčasnosti jedna z najdôležitejších liečebných metód pre ochorenia respiračného systému. Tento druh terapie má niekoľko významných výhod:

  1. možnosť získania silného lokálneho účinku bez celkového zaťaženia organizmu,
  2. možnosť pôsobiť dokonca v periférnych oblastiach dolných dýchacích ciest, pretože vďaka jemnému aerosólu sú pokryté až alveoly,
  3. zníženie nežiaducich vedľajších účinkov liečiva znížením jeho terapeutických dávok,
  4. dosiahnutie vysokej koncentrácii liečiva bez zaťaženia iných častí tela.

Uplatňovanie inhalačnej liečby je časté pri ochoreniach ako infekčné a alergické ochorenia dýchacích ciest, akútne a chronické zápaly horných a dolných dýchacích ciest, ochorenia zapríčiňujúce zníženie respiračných funkcií, stavy po fyzikálnom a chemickom poškodení dýchacích ciest a stavy po operáciách a traumatických poškodeniach dýchacích ciest.

inhalator

Aerosolová terapia u detí

Inhalačná terapia u detí sa týka hlavne patológií, ako astma, bronchiolitída a pod. U detí je aplikácia liečiv pomocou inhalácie často podceňovaná. Deti sú však na respiračné ochorenia viac náchylné a zároveň je tu aj snaha čo najviac znížiť celkové zaťaženie detského organizmu liekmi. Faktory, ktoré odlišujú dospelého pacienta od detského môžu mať vplyv na zmenšenie dávok liekov, ktoré sa dostanú na úroveň pľúc.

Použitie inhalátora sa preferuje aj v liečbe kojencov a batoliat. Použitie inhalácie je tiež veľmi vhodné pri prvých príznakoch nachladnutia, pri začínajúcich ochoreniach horných dýchacích ciest spojených s kašľom. Doplnenie povrchovej tekutiny v dýchacích cestách, napríklad pri inhalácii minerálnych vôd, zlepší obranyschopnosť sliznice, pomôže pri vykašliavaní a pôsobí preventívne.

Novinka – inhalátor s nosnou sprchou OMRON C102 Total
4 ročné obdobia – jedno riešenie!

V jesennom a zimnom období nie je nádcha spojená s upchatým nosom ničím výnimočným. Dôležité však je, že existujú spôsoby, ako s ňou skutočne výnimočne bojovať. Unikátny 2v1 inhalátor C102 Total od OMRON kombinuje v jednom prístroji výhody inhalovania a unikátnej nosnej sprchy. Nosná sprcha uvoľňuje a lieči upchatý nos, a to rýchlo, zdravo a efektívne! Keďže sú horné a dolné dýchacie cesty prepojené, je dôležité udržiavať prostredie nosa čisté a bez baktérií.

V boji s baktériami pomáha práve pravidelné vyplachovanie nosa, ktoré ovplyvňuje aj to, aby sa obyčajné prechladnutie nevystupňovalo do vážnejších zdravotných problémov. Inhalátor s nosnou sprchou pomáha aj pri príznakoch alergie a zlepšuje dýchanie tým, že znižuje zápal v nose. S novým a šikovným inhalátorom ľahšie zvládnete nádchu či alergiu, a to počas všetkých ročných období.

Unikátna nosná sprcha pomôže aj pri dráždivom kašli alebo respiračných problémoch. Celková terapia s nosnou sprchou trvá len 30 sekúnd, vytvára jemnú hmlu a uvoľňuje nos pomocou fyziologického roztoku alebo určenej minerálnej vody efektívnejšie, ako iné chemické liečivá. V prípade použitia inhalátora samostatne oceníte najmä boj s ochoreniami horných, aj dolných dýchacích ciest.

Inhalátor využíva silu tekutého liečiva, ktorý transformuje na aerosól s malými časticami, ktorý ľahko dopraví liečivé častice hlboko do pľúc. Inhalátor s nosnou sprchou je určený pre dospelých aj pre deti, ľahko sa používa a čistí. Doprajte sebe a svojej rodine povinnú výbavu do domácej lekárničky.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *