ČO SI NEZABUDNÚŤ DO PÔRODNICE NA DOJČENIE?

Bolestivé alebo popraskané bradavky sú jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa mamička rozhodne prestať dojčiť už v priebehu prvých dní alebo týždňov života dieťaťa. Najčastejšou príčinou ich vzniku je nesprávna technika dojčenia – nevhodný spôsob priloženia bábätka (niekedy stačí už len jedno nesprávne priloženie). Veľa mamičiek si myslí, že príčinou vzniku týchto problémov je dlhé satie dieťaťa. Dĺžka dojčenia však na vznik bolestivých bradaviek nemá vplyv. Správny spôsob priloženia bábätka Vás naučí Vaša pôrodná asistentka alebo ošetrujúci lekár.  Bábätko musí uchopiť celú bradavku aj s okolitým tkanivom dvorca. Dojčenie nesmie bolieť! V prípade akýchkoľvek pochybností kontaktujte laktačnú poradkyňu.

Bradavky dobre pripravené na dojčenie by nemali byť suché, krehké ani precitlivené. Pravidelné používanie malého množstva hojivej masti Purelan (100% čistý lanolín bez chemických látok) udržuje tkanivo bradaviek vláčne a pred dojčením sa nemusí zmývať. Purelan tiež pomáha pri hojení jaziev, oparov, zaparenín a iných suchých miest na pokožke.

V  prípade väčších bolestí poskytnú Hydrogélové vankúšiky okamžitú úľavu s možným chladivým účinkom. Hydratujú a udržujú pokožku vláčnu, čo urýchľuje hojenie. S hydrogélovými vankúšikmi je možné hojiť tiež odreniny.

Pohodlná podprsenka bez kostíc sa bude prispôsobovať  zväčšujúcim  sa prsiam a nebráni rozvoju mliečnej žľazy. Tieto podprsenky po pôrode uľahčujú priebeh dojčenia vďaka odnímateľným ramienkam.

Na spanie je ideálny pohodlnejší nočný model, ktorý poskytuje bábätku jednoduchší prístup k prsníku vďaka praktickému prekríženému dizajnu.

V podprsenke pekne držia vysoko sacie jednorazové prsné vložky, ktoré zachytávajú unikajúce mlieko. Predídete tak nechcenému ušpineniu oblečenia.

Ak máte vpadnuté alebo ploché bradavky, Kontaktné dojčiace klobúčiky Vám ponúknu pohodlný a praktický spôsob dojčenia zabezpečujúci pevné prisatie bábätka.

Môžu však nastať okolnosti, ktoré spôsobia nepríjemnosti s dojčením. Tieto situácie je nutné riešiť ihneď, preto odporúčame pribaliť manuálnu odsávačku Harmony. Poslúži ako rýchly pomocník v každej situácii v pôrodnici aj doma. V prípade potreby navýšenia tvorby mlieka je možné prepojenie s nemocničnou elektrickou odsávačkou Symphony, ktorú si môžete požičať taktiež domov.

V akých situáciách môže odsávačka materského mlieka pomôcť?

Švajčiarsky výrobca Medela ponúka viac typov odsávačiek, aby si mamičky mohli zvoliť tú najvhodnejšiu pre ich danú situáciu:

  • Pre odsatie prebytkov mlieka, aby boli prsia dostatočne vyprázdnené a predišlo sa tak prípadnému zápalu.
  • Pre vytváranie zásob zamrazením mlieka.
  • Pre podporu stimulácie laktácie v prípade nedostatočnej tvorby mlieka.
  • Pre upokojenie citlivých/poranených bradaviek z dojčenia.
  • Ak sa dojčenie z nejakého dôvodu nedarí alebo nie je možné (cisársky rez, separácia matky a dieťaťa a pod.), poslúži odsávačka k pravidelnej stimulácii mliečnej žľazy tzn. k produkcii nenahraditeľného materského mlieka.

Ako si správne vybrať tú najvhodnejšiu odsávačku? Manuálnu? Elektrickú? Na jeden prsník alebo na dve prsia? Pred nákupom si musíme zodpovedať najdôležitejšiu otázku: Ako často budem odsávať?

  • Pre príležitostné odsávanie postačí manuálna odsávačka Harmony.
  • Pre denné použitie je vhodná elektrická odsávačka Swing.
  • Pokiaľ vieme, že budeme odsávať dlhú dobu alebo takmer dojčiť nebudeme, tak je najvhodnejším variantom odsávačka na dve prsia Swing Maxi.
  • V prípade dočasného riešenia sa tiež ponúka možnosť zapožičania profesionálnej nemocničnej odsávačky Symphony.

Výkonné Medela odsávačky patria medzi najobľúbenejšie odsávačky na trhu. Tieto odsávačky sú vysoko účinné a súčasne šetrné k prsnému tkanivu vďaka jedinečnému 2- fázovému odsávaniu

 (napodobenie satia bábätka), ktoré vyvinula spoločnosť Medela.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *