Ako si uvoľniť dýchacie cesty bezpečným a nenávykovým spôsobom

f24c7fe5666de715982b9619f3d06cc6_normal

V posledných rokoch sa medzi ľuďmi rozrastá nový trend. Na prvý pohľad pôsobí nevinne, ale postupne si mnoho ľudí nedokáže predstaviť svoj obyčajný deň bez aplikácie chemických nosných roztokoch.

Začne to nenápadne, pri liečbe nádchy siahneme po dostupných chemických nosných roztokoch a uvoľnia sa nám dýchacie cesty. Účinok je však len krátkodobý a po chvíli opätovne siahame po chemickom nosnom roztoku. Málokto si však prečíta príbalový leták a upozornenie, že užívanie týchto prípravkov na uvoľnenie dýchacích ciest by nemalo prekročiť maximálne 7 dní.

Ľudia tieto lehoty prekračujú a svoju závislosť si často uvedomia až vtedy, keď si zabudnú chemický nosný prípravok doma a celý deň už nedokážu myslieť na nič iné. Preto by ste nemali chemické nosné prípravky užívať dlhšie, ako odporúča výrobca na príbalovom letáku. V opačnom prípade vznikne závislosť – sanorinizmus.

Ako si teda uvoľniť dýchacie cesty?
Väčšina z nás si zo svojho detstva pamätá únavné sedenie nad hrncom a naparovanie s uterákom prehodeným cez hlavu. Tento spôsob naparovania však pravidelne spôsobuje rôzne formy oparenia nehovoriac o tom, že len máloktoré dieťa dokáže sústredene sedieť nad hrncom horúcej vody a vdychovať ju niekoľko minút. Naparovanie má navyše vplyv len na horné dýchacie cesty a do dolných sa para ani nedostane.

Nielen pre deti, ale aj pre dospelých existuje pohodlnejší, príjemnejší a bezpečnejší spôsob uvoľňovania dýchacích ciest – inhalovanie.

Pri inhalovaní sa miniatúrne častice aerosólu dokážu dostať až do pľúcnych mechúrikov, a tak pomáhajú pacientom s rýchlejším vykašliavaním a zároveň prispievajú aj ku kratšej rekonvalescencii pacientov s nádchou. Navyše, vďaka praktickým rozmerom môže každý inhalovať napríklad aj pri sledovaní televízie, deti zasa zabavíte ich obľúbenou hračkou.

Omron-C801KD-15

A čo alergici?

Najsilnejšie obdobie alergických reakcií prejavujúcich sa respiračnými reakciami je od marca do júna. Najsilnejšie sú obdobia kvitnutia bazy čiernej, brezy, šípok, ale aj lipy. Ľudia trpiaci týmito alergiami zažívajú týždne až mesiace ťažkostí s dýchaním, nehovoriac o absencii účinnej liečby uvoľňujúcej dýchacie cesty. Inhalátory sú príjemnou a nenávykovou možnosťou aj pre nich. Alergici a astmatici by inhalátory mali používať aj ako prevenciu. Pravidelné a poctivé inhalovanie pomáha udržiavať dýchacie cesty v dobrom a zdravom stave.

Ako môže pomôcť nosná sprcha?

Ak si vyberiete inhalátor s nosnou sprchou 2v1, zabijete skutočne 2 muchy jednou ranou. Môžete sa totiž zameriavať na prečistenie a uvoľnenie ako horných, tak aj dolných dýchacích ciest. Nosná sprcha dokáže nos vyčistiť jemne a účinne, pričom nezničí sliznicu a jej prirodzenú obranyschopnosť. Celková terapia s nosnou sprchou trvá len 30 sekúnd, vytvára jemnú hmlu a uvoľňuje nos s pomocou fyziologického roztoku alebo určenej minerálnej vody efektívnejšie, ako iné, chemické liečivá. Inhalátor s nosnou sprchou je malý, praktický a nenápadný pomocník, ktorý si ľahko nájde svoje miesto v každej domácej lekárničke.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *